צו קיום צוואה – כל מה שצריך לדעת

פטירה של אדם, מפתיעה או צפויה ככל שתהיה, מלווה בעצב רב וברגעי משבר לא מועטים. מעבר לתחושות העצב והדכדוך, פטירה כרוכה גם בבירוקרטיות ובסידורים רבים הקשורים לנושאי ירושות וצוואות. כדי לחלק את עזבונו של הנפטר יש צורך בצו קיום צוואה ורק באמצעות צו שכזה ניתן לפעול. צו קיום צוואה נותן למעשה תוקף משפטי לצוואה שנכתבה ומאפשר את מימושה. אז איך מגישים צו קיום צוואה ? איך מקבלים אותו? כמה זמן זה לוקח? למי פונים? כדי להפוך את התהליך למהיר ככל הניתן ולמסורבל ככל הפחות תוכלו לפנות לעו"ד ונוטריון דויד לייזר, מומחה בענייני צוואות וירושות.

מהו צו קיום צוואה?

גם אם הנפטר היה מסודר במיוחד, טרח להשאיר אחריו צוואה ברורה ומאורגנת – זה לא מספיק. ללא צו קיום צוואה לא ניתן יהיה לממש אותה ולכן צו שכזה הוא חשוב במיוחד. צו קיום הצוואה נותן תוקף משפטי אך ורק לדברים הכתובים בצוואה עצמה. במידה ויש נכסים או עיזבונות נוספים שלא כתובים בצוואה, הצו לא יוכל לתת להם תוקף. במקרה כזה תידרש התנהלות אחרת כמו למשל חלוקה על פי צו ירושה.

צו קיום צוואה

איך מקבלים צו קיום צוואה ?

הגשת הבקשה לקבלת הצו נעשית בדרך כלל על-ידי היורשים הכתובים בצוואה, אלו ששואפים לממש אותה. את הבקשה יש להגיש לרשם לענייני ירושה והיא צריכה לכלול תעודת פטירה, טופס ומסמכים נוספים. במידה והמנוח לא התגורר בארץ ישנם מסמכים נוספים שתידרשו להציג והתהליך יהיה מעט יותר מורכב. הגשת הבקשה לצו קיום הצוואה, כמו נושאים רבים הקשורים בתחום צוואות וירושות, כרוכה בבירוקרטיה. עו"ד דויד לייזר ישמח לעמוד לשירותכם כדי שתהליך יסתיים במהרה וכדי שאתם תוכלו להתפנות לאבל או לדברים אחרים.

התנגדות לצוואה

לאחר שמגישים בקשה לצו קיום צוואה, עומדים לרשות אלו שמתנגדים לצו כ-14 יום שבהם יוכלו להגיש את התנגדותם. מתנגדים אלו בדרך כלל אנשים שחשים שהצוואה לא עושה צדק איתם או עם אנשים אחרים. כדי להגיש התנגדות יש לנסח נימוקים משכנעים, ליצור תצהיר מאומת על-ידי עו"ד , טופס, וכל אישור נוסף שעשוי לתמוך בסיבות להתנגדות. מתנגדים לצוואה יכולים גם להיות אנשים שהנפטר היה חייב להם כספים והם רוצים להשיב אותם אליהם. השאלה האם חובות עוברים בירושה מעסיקה רבים,  והתנגדות לאותו צו קיום צוואה מבטאת את הרצון של אלו שחייבים להם כסף לקבל את שמגיע להם.

Scroll to Top