האם מוטל מס שבח על דירה שהתקבלה בירושה?

מס שבח הוא מס שמוטל בכל עסקה של מקרקעין. המס הזה מחושב על פי ההפרש שבין מחיר הנכס בעת הקנייה לבין מחירו ביום המכירה. נשאלת השאלה לגבי מס שבח ירושה – האם דירה שעברה בירושה מחייבת את היורש בתשלום המס הזה? כלומר האם כאשר היורש ירצה למכור את הדירה שקיבל בהורשה יהיה עליו לשלם את מס שבח , כפי שמתבקש לשלם בכל עסקה של מכירת דירה? זוהי שאלה מעניינת כיוון שאת הדירה הוא לא קנה אלא קיבל בירושה, דבר שמטיל ספק על כך שמדובר בעסקת מקרקעין. נשמע מורכב?  בואו ננסה להסביר את העניין.

מס שבח ירושה – איך זה עובד?

על פי החוק דירה שהתקבלה בירושה מאדם שנפטר אינה נחשבת לעסקה ומסיבה זו גם אינה מחייבת את היורש במיסים הקבועים בחוק של עסקת מקרקעין. הורשה אינה נחשבת למכירה או לקנייה ובאופן כללי (להוציא מקרים יוצאי דופן) לא יחויב היורש בתשלום מיסים השמורים לעסקאות מכירה וקנייה כאשר ירצה למכור את הדירה שקיבל. גם מס שבח כלול בחוק הזה ועל כן בהורשה, בדרך כלל, הוא אינו מוטל. החוק יוצא מנקודת הנחה שיורש הוא לא קונה ולכן ברוב המקרים הוא זוכה בפטור מתשלום מס שבח ירושה.

מס שבח ירושה

מי זכאי לפטור מס שבח ירושה ?

כפי שציינו הפטור על מס שבח בדירה שעברה בירושה אינו גורף, על אף שהוא מתקבל ברוב המקרים. אם אתם עומדים בתנאים הבאים שנציג ישנו סיכוי רב שאכן תקבלו את הפטור המיוחל. בין התנאים לפטור ניתן למנות : הדירה נחשבת לדירת מגורים מזכה, לפני פטירתו היה מוריש בעל דירת מגורים אחת בלבד, אם מוכר הדירה הוא בן זוגו של המוריש או צאצא שלו וכן תנאים נוספים. מומלץ להתייעץ עם עו"ד דויד לייזר בנושאי צוואות וירושות בכדי שזה יוכל לבחון האם אתם עומדים בתנאים לקבל פטור.

מכירה של דירה שעברה בירושה

אנשים רבים מתלבטים כיצד לערוך צוואה ובנושא זה מומלץ להתייעץ עם עו"ד דויד לייזר, מומחה לצוואות וירושות. צוואה מסודרת היא דבר חשוב ומהותי וביכולתו לפשט עניינים ולמנוע חיכוכים וריבים בין היורשים. קיבלתם על פי הצוואה דירה בירושה? אתם מעוניינים למכור אותה? כפי שוודאי הבנתם, מכירה של דירה שהתקבלה בירושה אינה מחויבת במס שבח , כל עוד עומדים בתנאים לקבלת הפטור. משרד עו"ד דויד לייזר יסייע לכם גם בתחום הזה ויבחן את כל הדרכים להשגת הפטור המיוחל.