מזונות אישה גרושה

מזונות אישה גרושה

מזונות אישה לאחר גירושין

על פי החוק בישראל, כל עוד בני הזוג נשואים מוטל על הבעל להיזון את אשתו, והמשמעות היא שגם אם החליטו השניים להיפרד – כל עוד לא ניתן הגט תהיה זכאית האישה לקבל סכום מסוים מבעלה. אם כך, הכותרת שלעיל – מזונות אישה לאחר גירושין, או מזונות אישה גרושה – אינה מדויקת אלא נוקטת בלשון המקובלת בציבור. למעשה, מעת שניתן הגט לא זכאית עוד האישה לקבל את דמי המזונות הללו, אך כמובן שזכאית היא לקבל את דמי מזונות הילדים בהתאם להסכם הגירושין או לפסיקות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני.

למידע נוסף לחצו כאן

מהו סכום מזונות אישה

בכל הקשור לפסיקות גירושין, מזונות אישה אינם מאופיינים בסכום קבוע ואחיד. למעשה, העיקרון המוביל בחישוב הסכומים הוא רמת החיים בה הורגלה האישה, ולפיכך הדבר תלוי לא מעט במעמד הכלכלי של בני הזוג עד כה. בנוסף, בית המשפט או בית הדין הרבני יתחשבו בעוד מספר היבטים:

  • האם האישה עובדת – במידה שהאישה עובדת והזוג עדיין לא התגרש, הרי שהסכום שהיא מרוויחה יקוזז מסכום המזונות המגיע לה, ובמקרים רבים המשמעות היא שלא תהיה זכאית למזונות. יחד עם זאת, הבעל אינו יכול להכריח אותה לצאת לעבוד.
  • מצבו הכלכלי של הבעל – אמנם העיקרון המנחה הוא רמת החיים בה הורגלה האישה, אך בית המשפט או בית הדין יתחשבו במצבו הכלכלי של הבעל – בעיקר ברמת ההשתכרות הנוכחית שלו ובפוטנציאל ההשתכרות שלו בעתיד. לעומת זאת, לא מתחשבים בפוטנציאל ההשתכרות העתידי של האישה.
  • אם האישה גרה עם בעלה – ישנם מצבים, בעיקר בבית הדין הרבני, העלולים לשלול את הזכות של מזונות אישה. כך למשל, אם האישה עזבה את הבית על דעתה ואינה מתגוררת עם בעלה, או אם היא מסרבת לקיים יחסי מין עימו. יחד עם זאת, במידה והדבר יוסבר על ידי התנהגותו של הבעל שפגעה בדרך כלשהי ברווחתה הנפשית או הפיזית של האישה, הדבר לרוב יתקבל על ידי בית המשפט והמזונות לא יבוטלו. יחד עם זאת, במידה והאישה בגדה בבעלה, בית דין רבני עלול לשלול את זכותה למזונות.
  • הוכחת רמת החיים – בית המשפט או בית הדין אינם קובעים סתם כך את רמת החיים של האישה, אלא מתבססים על שורה ארוכה של מסמכים המדגימים את הוצאותיה השוטפות, למשל טיפולים רפואיים, רכב, קוסמטיקה, בילויים, שכירות על הדירה ומשכנתא, וכן הלאה.
  • מזונות זמניים – במקרים רבים נכרכים מזונות האישה בתביעת מזונות הילדים, ובכל מקרה הליכים אלו עלולים להתמשך ולהביא לכך שהאישה נותרת זמן רב ללא הכספים המגיעים לה. כדי להימנע מהמצב ניתן להגיש תביעת מזונות אישה זמניים בה ייפסקו לאישה מזונות לתקופה מוגבלת עד שייקבעו המזונות הסופיים. מדובר בהליך מקוצר ומזורז שבו בית המשפט או בית הדין אינם יורדים לעומק המסמכים והעובדות, אלא מגבשים הערכה כוללנית.

עוד דברים שחשוב לדעת על מזונות אישה

מלבד האמור לעיל, יש עוד כמה דברים שחשוב לדעת על מזונות אישה גרושה:

  • במידה והבעל אינו משלם לאישה את מזונותיה, ביכולתה לקבל את הסכומים על ידי פנייה אל ההוצאה לפועל או אל הביטוח הלאומי.
  • את התביעה למזונות אישה (כולל זמניים) ניתן להגיש רק לאחר שהוגשה לאותה הערכאה בקשה ליישוב סכסוך.
  • לאור המורכבות של מזונות אישה לאחר גירושין מבחינת הסכומים האפשריים, הסייגים לקבלתם, המסמכים הנדרשים וכן הלאה – ישנה חשיבות רבה לקבלת ייעוץ, ליווי וייצוג מטעם עורך דין בעל ניסיון רב בנושא.

לפרטים נוספים על הליכי גירושין, מזונות אישה וזכויותיה בכלל, ולקביעת פגישה עם עורכי דין גירושין של משרדנו, פנו אלינו בטלפון 03-6134430.