ידועים בציבור

עורך דין בתחום דיני משפחה

דיני משפחה הם כינוי כולל לתחום המשפטי, הרחב הדן בכל ענייני המעמד האישי (למעט האקט הנישואין והגירושין), והזכויות והחובות הנובעים מן המעמד האישי.

דיני משפחה בישראל

עורך דין בתחום דיני משפחה, עורך דין דויד לייזר
עורך דין בתחום דיני משפחה

במדינת ישראל הוקם בית משפט בית משפט למשפחה לאחר חקיקת חוק בית המשפט למשפחה התשנ"ה – 1995, כאשר אחד מיתרונותיו הבולטים, הוא שהשופטים בו העוסקים בתחום ספציפי, מכירים את המטריה ובקיאים בה.

 

בית המשפט לדיני משפחה הוא ערכה אזרחית הדנה בעניינים בתוך המשפחה, והוא במידה רבה המקבילה לבית הדין הרבני. סמכות הדיון של בית המשפט למשפחה בישראל רחבה, וכוללת כל סכסוך שהוא בין בני משפחה, בנוסף לסמכות בכל התחומים המסורתיים הנמנים בענייני משפחה. בית המשפט לענייני משפחה אינו מוסמך לדון בנישואין וגירושין, בהתאם לסימן 53 לדבר המלך במועצתו המסדיר את ענייני המעמד האישי, ולפיו ענייני נישואין, גירושין, מזונות ואישור צוואות יהיו בסמכות שיפוט ייחודית של בית הדין הדתי של אותה דת.

בשאר ענייני המעמד האישי קיימת

סמכות מקבילה לביה"ד הדתי ולביהמ"ש האזרחי. דהיינו, באם הצדדים רוצים לפנות לביה"ד של העדה – ניתן לעשות זאת רק בהסכמת בעלי הדין, ובהעדר הסכמה – הצדדים יפנו לביהמ"ש האזרחי – בית המשפט לענייני משפחה. כיום בהתאם לחקיקה חדשה יותר נשארו בסמכותו הייחודית של בית הדין הרבני רק ענייני נישואין וגירושין.

מגוון הנושאים בהם מטפל עורך דין בתחום דיני משפחה רחב, והוא כולל את הנושאים הבאים:

  • חובות וזכויות אשר נובעות מעצם הנישואים – חוק יחסיי ממון, מזונות, הסדרי רכוש, מניעת אלימות במשפחה וכו'.
  • סיום קשר הנישואין ותוצאותיו – מזונות, משמורת, הבטחת מדור, הסדרי ראיה, פירוף שיתוף, חלוקת רכוש וכו'.
  • מערכות יחסים בין זוגות אשר בחרו שלא למסד את יחסיהם באמצעות נישואין – כגון מוסד הידועים בציבור.
  • מערכות יחסים אשר לא הגיעו כדי מיסוד יחסיהם באמצעות נישואין – הפרת הבטחת נישואים, הסכם ממון.
  • הורות, יצירתה ותוצאותיה, לרבות אפוטרופסות, הכרה באבהות, אימוץ, פונדקאות.
  • ענייני ירושה וצוואות.

הדין המהותי הנוהג בדיני משפחה משלב בתוכו הן את הדין הדתי (מזונות על פי הדין העברי) והן את זה האזרחי (מזונות על פי החוק לתיקון דיני מזונות), והוא תלוי בנסיבות כל מקרה ומקרה. במדינת ישראל קובע החוק כי נישואין וגירושין ייעשו באופן בלעדי על-פי הדין הדתי (דוגמת הדין העברי או השרעי), בהתאם לעדה הדתית אליה משתייכים בני הזוג. 

מחפשים עורך דין בתחום דיני משפחה? פנו עוד היום למשרד עורכי דין לייזר דויד ואנו נייעץ ונסייע בכל פנייה – 03-6134430 | 054-4657432