פריסת חוב מזונות בהוצאה לפועל

פריסת חוב מזונות בהוצאה לפועל

אם אתם קוראים את המאמר הזה על פריסת חוב מזונות בהוצאה לפועל, סביר להניח שהגעתם למצב בו החיוב בדמי המזונות הביא אתכם למצב כלכלי קשה. יתר על כן, כנראה שקיבלתם אזהרה המפרטת את המגבלות שעלולים לנקוט כנגדכם. למרבה הצער, מדובר בתופעה נפוצה בישראל.

יחד עם זאת, חשוב שתבינו כי ההוצאה לפועל לא תבטל את דמי המזונות ואף לא תקטין אותם, וזאת לאור ההנחה (המוצדקת מבחינת ההוצאה לפועל) שבית המשפט ביצע את כל התחשיבים ונתן פסיקה לגבי גובה דמי המזונות. מאידך, במקרים מסוימים עשוי רשם ההוצאה לפועל להורות על פריסה של החוב, וזאת לאור ממצאים של חקירת יכולת שנעשתה.

 

מה אפשר לעשות?

קודם כל, יש להבין כי לא כל אחד יכול פשוט לפנות אל ההוצאה לפועל לצורך פריסת חובות. כלומר, כל עוד אתם משלמים את דמי המזונות כנדרש (פחות או יותר), וכל עוד לא קיבלתם אזהרה לפני הטלת מגבלות וסנקציות עקב אי תשלום, לשכת ההוצאה לפועל אינה הכתובת לפריסת חוב. עצם העובדה שאתם עומדים בתשלומים בצורה מניחה את הדעת, או לכל הפחות שבן הזוג לא פנה אל הלשכה וביקש להטיל מגבלות, אומרת שאינכם מצויים בקריסה כלכלית. ייתכן מאוד שהמצב הכלכלי אכן קשה ואתם מתקשים לעמוד בתשלומים, ואף ייתכן שהיו שינויים משמעותיים ברמת התעסוקה והפרנסה, אולם מי שרוצה להפחית במזונות יצטרך לפנות לבית המשפט לענייני משפחה – כדאי מאוד עם ליווי של עורך דין המתמחה בתחום.

הפנייה אל רשם ההוצאה לפועל לצורך פריסת חובות אפשרית אם כן רק למי שקיבל אזהרה, ובה ממילא כתוב שישנה אפשרות להגיע לחקירת יכולת. במקרה כזה, יהיה עליכם לפנות לאחת מלשכות ההוצאה לפעול עם מילוי הטופס הרלוונטי וצירוף שורה ארוכה של מסמכים, וכעת עשוי להתקיים אחד מכמה מצבים.

מצב ראשון הוא שהרשם יקיים חקירת יכולת ויגיע למסקנה שאין הצדקה מספקת לפריסת חוב מזונות בהוצאה לפועל. זאת, מאחר שדמי המזונות נחוצים וחיוניים למחיית הילדים ובת הזוג, וברור שפריסת החוב עלולה לפגוע בהם. לכן, אם לא מתקיים מצב חריג מאוד של קושי כלכלי אמיתי להתקיים באופן בסיסי, לא תבוצע פריסת חוב.

מצב שני הוא שלאור חקירת היכולת תוכרזו כחייב מוגבל באמצעים, מה שיביא להקלות מסוימות אך גם למגבלות מבחינה פיננסית ומבחינות נוספות בחיים. מצב שלישי הוא שהרשם יחליט שיש מקום לפריסת החובות ויפסוק על פריסה, כאשר במקרים רבים תבוצע הפנייה לבית המשפט לענייני משפחה או ייתן פסיקה נוספת וייתכן שיבצע חקירת יכולת נוספת.

 

לפרטים נוספים וקביעת פגישה

לפרטים נוספים על פריסת חוב מזונות בהוצאה לפועל ולפגישת ייעוץ עם עורכי דין ממשרדנו הנכם מוזמנים לפנות אל משרד עורכי הדין דויד לייזר ושות' בטלפונים 03-6134430 ו- 03-6133656.

Scroll to Top