עורך דין מומחה למיסוי מקרקעין

עורך דין מומחה למיסוי מקרקעין

פעולות ועסקאות במקרקעין כרוכות במרבית המקרים במיסוי המוטל על ידי המדינה ו/או על ידי רשויות מקומיות. לא פעם, מדובר בסכומים המגיעים למאות אלפי שקלים ויש להם השפעה גדולה על כדאיות העסקה עבור המוכר והקונה כאחד. עורך דין מומחה למיסוי מקרקעין המלווה את העסקה, מבהיר ללקוחו את התמונה אודות סוגיית המיסוי, וכן אודות פטורים, הקלות ואפשרויות שונות להפיכת העסקה למשתלמת יותר עבורו.

סוגים שונים של מיסוי מקרקעין

יש מספר סוגים של מיסים החלים על מקרקעין, כאשר שלושת הבולטים שבהם הינם מס שבח, מס רכישה והיטלי השבחה. מס שבח חל על רווחים בגין עסקאות מקרקעין ומי שנושא בו הוא המוכר. מדובר ברווחים המגלמים את ההפרש שבין סכום הקנייה של הנכס בעבר לבין סכום המכירה כיום, והוא עומד על 25% נכון להיום. יחד עם זאת, על מנת להקטין את סכום ההפרש ניתן להכניס לתחשיב הוצאות כגון שיפוצים שנערכו בנכס, שירותי עורך הדין המטפל בעסקת המכר, ועוד הוצאות רבות. בנוסף, לעיתים ניתן לקבל פטור ממס שבח ובפרט אם המוכר מחזיק רק דירה אחת. ישנן עוד הקלות ועוד מורכבויות, לרבות רפורמת המס הליניארי החדש מול הרגיל, ולכן חישוב מס שבח אינו מובן מאליו. תפקידו של עורך דין מומחה למיסוי מקרקעין הוא להבהיר לכם את הסכום הצפוי ואת האפשרויות הפתוחות בפניכם להקטנתו – שיכולות להיות משמעותיות מאוד.

לעומת זאת, מס רכישה פחות מורכב לחישוב אך גם הוא אינו קבוע ומשתנה בהתאם לפרמטרים כגון רכישת דירה ראשונה או שנייה, מדרגות מיסוי, פטורים והקלות למיניהם. כך למשל, נכון להיום בדירה ראשונה ששוויה עד כמיליון ושבע מאות חמישים אלף שקלים, אין חובת מס רכישה. בהמשך ישנן מדרגות של שלושה וחצי, חמישה, שמונה ועשרה אחוזים, החלות על דירות ככל ששוויין גבוה יותר. מצד שני, אם מדובר בדירה מיד שנייה הרי שיש לשלם מס רכישה בגובה חמישה אחוזים כבר מהשקל הראשון ועד כמיליון ושלוש מאות אלף שקלים, ולאחר מכן עולות המדרגות עם שווי הדירה.

כאמור, סוג המס השלישי שנפוץ במיוחד בעסקאות מקרקעין הוא היטל השבחה. מדובר במס שיש לשלם לרשות המקומית, כאשר הפנייה אל המוכר או החוכר של הנכס נעשית על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה. המס הזה מוטל בגין מתן הקלות, התרה של שימוש חורג או אישור תוכניות מסוימות אשר הובילו לעלייה בשווי הנכס. הוועדה המקומית לתכנון ובנייה מחשבת את העלייה בשווי הנכס, ואילו היטל ההשבחה מהווה מחצית מהסכום הזה.

פנייה אל עורך דין

כאשר פונים אל עו"ד מקרקעין חשוב מאוד לבדוק עד כמה הוא בקיא ומתמחה בכל הקשור למיסוי נדל"ן. עורך דין מיומן יכול להציע פתרונות יצירתיים, בין אם באמצעות הסכם המכר, בהגשת עררים וכדומה – העשויים להביא לחיסכון של ממון נכבד ולהפוך את העסקה למשתלמת בהרבה. לפרטים נוספים בנושא ולקביעת פגישה עם עורך דין מומחה למיסוי מקרקעין פנו אלינו בטלפון 03-6134430.