משרד עורך דין דויד לייזר ושות'

מתנה או הלוואה בין קרובי משפחה

הגבול הדק בין מתנה להלוואה בין קרובי משפחה

פעמים רבות בוחרים ההורים לסייע לילדיהם, הנמצאים בראשית חיי הנישואין שלהם ואינם יכולים לקחת הלוואה מהבנק או שאינם עומדים בקריטריונים לקבלת משכנתא.

סיוע כלכלי בין קרובי משפחה – תופעה נפוצה למדי. אך יש לזכור כי בעניינים כספיים יש להיזהר במיוחד גם אם מדובר בבני משפחה היקרים לכם מכול. על מנת למנוע מצבי אי נעימות ואולי אף לסיים את העניין בתביעה משפטית יש להבהיר מראש האם מדובר במתנה או הלוואה שיש להחזיר.

עורך דין משפחה דויד לייזר נתקל פעמים רבות במקרים לא מעטים בהם התעורר סכסוך בין זוג הורים לילדיהם הנשואים על רקע נטילת הלוואה על ידי ההורים בשביל ילדיהם. בעת נטילת ההלוואה הבטיחו בני הזוג להחזיר להוריהם את כספי הלוואה – הבטחה אשר לא מומשה בפועל, כך שנאלצו ההורים להגיש תביעה משפטית ולדרוש את ההחזר הכספי. אם כי פעמים רבות ישנו קושי להוכיח האם הייתה זו מתנה או הלוואה שניתנה על ידי ההורים לילדיהם.

מתנה או הלוואה

טענת הלוואה מול טענת מתנה בין הורים לילדים בבית משפט

על מנת להוכיח בפני בית המשפט כי דובר בהלוואה ולא במתנה יש להציג בפניו מסמך חתום, שיחה או תיעוד אחר המוכיח כי הכסף ניתן כהלוואה ולא כמתנה. הנחת היסוד של בית המשפט היא שאדם יכול להעניק במתנה דבר/סכום כסף שנמצא בחזקתו. היינו, אם ונאלץ האדם לקחת הלוואה על מנת להעניק את סכום הכסף לגורם שלישי, הרי שאין מדובר בסכום כסף שנחסך ושעמד לרשותו בטרם ההלוואה ולכן מדובר בהלוואה ולא במתנה.

במקרה בו לא הצליח מקבל הכסף להוכיח כי דובר במתנה על ידי מסמך או עדות אחרת המעידה על הכסף כעל מתנה, מכיר בית המשפט בכסף כהלוואה ומחייב את המקבל להחזיר את הסכום.

כסייג ניתן לומר כי בכול זאת מכיר בית המשפט בנטייתם של ההורים להעניק סיוע כלכלי לילדיהם ולהעביר להם כספים במהלך חייהם. סייג זה מהווה נסיבה המקלה את ההוכחה שהכסף ניתן במטרה לעזור וללא כוונה לקבל אותו חזרה.

עורך דין משפחה דויד לייזר בעל ניסיון בניהול תיקים בנושא מתנה או הלוואה

משרד עורך דין דויד לייזר בעל ניסיון עשיר בתחום דיני משפחה, יישוב ופתרון סכסוכים במשפחה. מאחורינו לא מעט תיקים בנושאי הלוואה או מתנה. המשרד מעניק ליווי משפטי מלא תוך משם דגש על בניית האסטרטגיה, תכנון קפדני של בניית תיק החייב והבאתו לפתחו של ביהמ"ש.

כמו כן, משרד עו"ד דויד לייזר ושות' עוסקים בדיני גירושין, מזונות, צוואות וירושות לצד עיסוקו בפשיטות רגל והוצאה לפועל.

מעוניינים לקבל מידע נוסף בנושא הנדון ובתחום דיני משפחה? פנו לייעוץ למשרד עו"ד דויד לייזר ושות' 03-6134430 | 054-4657432