כל מה שרציתם לדעת על מזונות אב

עד לפני קיץ 2017 מזונות אב היו תחום נדיר ביותר שכמעט ולא התקיים. מזונות אב אלו תשלומים שהאב מקבל עבור ילדיו לאחר תהליך הגירושין. עד הקיץ האחרון בית המשפט כמעט ולא פסק מזונות אב, אלא אם היה מדובר בזוג ידועים בציבור או לחילופין בזוג שלא התחתן דרך הרבנות. הסיבה לכך הייתה שבית המשפט פעל אך ורק לפי הדין העברי שאינו מכיר בתשלום מזונות של אישה לגבר.

בקיץ 2017 חלה תפנית דרמטית ומפתיעה כאשר בית המשפט העליון פסק כי יהיו מקרים בהם בהחלט יינתנו מזונות אב. כיוון שהנושא חדש ומורכב מומלץ להיעזר בשירותי עורך דין מומחה לענייני גירושין על מנת שזה יבחן את הדברים לעומקם ויסייע לכם לסיים את התהליך בצורה המהירה והרגישה ביותר. עו"ד דויד לייזר, בעל ניסיון רב בניהול תיקי גירושין, עומד לשירותכם.

תשלום מזונות אב לגבר

תשלום מזונות לגבר הוא נושא חדש (נכון לכתיבת שורות אלו) והוא נפסק בתנאים מסוימים בלבד. ברירת המחדל היא תשלום מזונות אישה שלפיהם האב משלם לגרושתו כספים עבור כלכלה, ביגוד, חינוך ודברים נוספים לילדיהם המשותפים. במקרה בהם הזוג חולק משמורת משותפת על הילדים והאישה בעלת הכנסות בגובה מסוים (שעולה על הכנסות האב) בהחלט ייתכן וייפסק כי היא תשלם את המזונות לאב.

אפשר לומר כי במקרים רבים פסק הדין החדש יטיב עם האבות וכי הוא מבטא הליכה אל עבר חוקים צודקים יותר. זכויות הגבר במשפחה אלו נושאים שעוסקים בהם רבות בשנים האחרונות כאשר המגמה הרווחת היא ליצור שוויון זכויות בין גברים לנשים בתהליכי גירושין.

מזונות אב

משמורת אב – איך נקבע תשלום מזונות?

רוב תהליכי הגירושין מסתיים בהחלטה על משמורת משותפת או לחילופין החלטה על משמורת מלאה על-ידי האם. במקרים חריגים תיקבע משמורת אב שלפיה המשמורת המלאה היא על-ידי האב. למרות שמדובר במקרים נדירים, הם בהחלט מתרחשים מעת לעת ומבטאים אולי יותר מכל את הצורך העז שנעשה בתיקון חוק המזונות.

עד לאותו שינוי דרמטי שהתרחש אפילו במקרים כאלה, בהם האב הוא המשמורן, לא היה לביהמ"ש בסיס לחייב אישה לשלם מזונות אב, אולם כעת, כאמור המצב שונה. במקרים של משמורת אב יכול ביהמ"ש לקבוע כי האם תשלם מזונות הכוללים את צרכיהם של הילדים המשותפים.

גובה תשלום מזונות

כספי מזונות אמורים לכלול תשלומים עבור ביגוד, הנעלה, חינוך, מקום מגורים ופרמטרים נוספים שנכללים תחת הכותרת של צרכי הילדים. אז איך מחשבים דמי מזונות? מדובר בחישוב מורכב שלוקח בחשבון את גיל הילדים, מספר הילדים וכן את המדד לצרכן.

ברמת העיקרון גובה מזונות אינו לוקח בחשבון את רמת השתכרותו של האב, כך שאדם בעל הכנסה גבוהה למדי ואדם בעל הכנסה נמוכה אמורים לשלם את אותו סכום מזונות. תהליך גירושין הוא ביסודו תהליך כואב שמערב בתוכו רגשות רבים. חשוב לזכור כי ברגע שמעורבים בו ילדים כדאי לעשות את הדברים בצורה המהירה והרגישה ביותר.