משרד עורך דין דויד לייזר ושות'

צווי ירושה

טיפול נכון בירושות

אחת הסיבות הנפוצות לצערנו של סכסוכים משפחתיים היא חלוקת ירושה. צווי ירושה במקרים רבים גורמים למריבות ואף יכולות להגיע לניתוק קשרים ולהחרמות הדדיות, אשר מלבד להעכיר את האווירה במשפחה עלולות גם לגרום להפסדים כספיים משמעותיים ולחלוקה בלתי צודקת של הרכוש. למניעת מצבים כגון אלו מומלץ לשכור עורך דין אשר בקי בחלוקת ירושות ובדיני משפחה, במאמר שלפניכם תקבלו מידע בסיסי על דיני ירושה ועל החשיבות של טיפול מקצועי בהעברתה לידי היורשים.

צווי ירושה - משרד דויד לייזר ושות'
צווי ירושה – משרד דויד לייזר ושות'

 הגדרת ירושה

ירושה פירושה העברת נכסים מוחשיים כגון רכוש כספי, אדמות, בתים, וכו' או נכסים רוחניים כגון זכויות יוצרים,תארי כבוד או אצולה וכו' מהמוריש אל בני משפחתו הזכאים על פי חוק "היורשים", במקרים בהם לא נערכה צוואה. כאשר אדם עורך צוואה הרי הוא יכול להוריש את רכושו לפי ראות עיניו בין לבני משפחתו בין לאנשים או ארגונים אחרים ללא הגבלה כמעט. על פי החוק הישראלי רק אדם שלא היה בחיים בזמן פטירת המוריש ולא נולד בתוך 300 יום מפטירתו, או מי שחשוד בגרימת מותו או בזיוף צוואתו של המוריש אינו זכאי בצוואתו. צווי ירושה חלים במקרים בהם לא נכתבה צוואה, כאשר הרכוש מתחלק בין בני משפחתו הקרובים של המוריש על פי סוגי הקרבה השונים המוגדרים בחוק.

 קרבת שארים

החוק הישראלי מבחין בין שלוש ממדרגות של קרבת שארים על פיהם תחולק הירושה:

1. צאצאים-ילדים,נכדים,נינים
2. הורים,אחים,ואחיות וצאצאיהם.
3. סבים וסבתות,דודים ודודות וצאצאיהם.

הירושה מתחלקת קודם כול בין כל היורשים במדרגת הקרבה הראשונה באופן שווה,רק אם אין יורשים מהמדרגה הראשונה, הירושה עוברת ליורשים מהמדרגה השנייה וכן הלאה.

בן הזוג של הנפטר זכאי למחצית הירושה במידה וקיימים יורשים ממדרגה ראשונה,ושני שליש מהירושה אם קיימים יורשים רק מהמדרגה השנייה ומעלה. במידה ואין יורשים מלבד בן או בת הזוג הרי הירושה עוברת במלואה אל בן הזוג. במקרים של נפטרים עריריים הרי הירושה עוברת אל המדינה.

 מדוע חשוב לשתף עורך דין מנוסה בהעברת צווי ירושה

רבים מאיתנו פשוט לא בקיאים ומכירים מספיק את דיני הירושות. חוסר הבקיאות הזאת הוא זה אשר יוצר במקרים רבים את המחלוקות ואת הסכסוכים המשפטים כאשר כל קרוב רואה את עצמו זכאי בדיני הירושה, ולפעמים פותח במאבקים אשר מלבד היותם מזיקים למצבם הנפשי של בני המשפחה,גם אינם משתלמים כלל מבחינה משפטית. במקרים נוספים יכולה להיות תופעה הפוכה כאשר צדדים מסוימים במשפחה אשר אינם מודעים מספיק לזכויותיהם או אשר רוצים לשמור על שלום בית בכל מחיר יכולים לאבד מהזכויות המגיעות להם על פי חוק כתוצאה מהסכמה חפוזה מידי לצעדים שנכפו עליהם כתוצאה מלחץ של בני משפחה אחרים. רק ייעוץ וטיפול מקצועי של עורך דין הבקי בדיני ירושה יכול להבטיח ליורשים לממש את זכויותיהם בצורה הטובה ביותר ולהתגונן מכל ניצול לרעה של מצבם המשפחתי. מלבד זאת טיפול נכון ודיסקרטי מונע במקרים רבים מחלוקות מיותרות בכך שהוא מעמיד לכתחילה את המצב המשפטי בצורה ברורה לעיני כל היורשים הזכאים ובכך אינו פותח פתח שעלול לגרום למחלוקות ולמריבות בהמשך.

צוות משרד עורכי דין  דויד לייזר ושו"ת עוסקים בטיפול מקצועי בביצוע והעברת ירושות. נשמח לתאם אתכם פגישה במשרדנו על מנת להבטיח עבורכם את הטיפול משפטי הראוי ביותר בעניינכם.

בואו לבקר במשרד עו"ד דויד לייזר ושות': בית סילבר, אבא הלל 7, רמת גן 52522
טלפון: 03-6134430, 03-6133656, 03-6133671, 054-4657432 | פקס: 03-6134450