עורך דין גירושין ברמת גן

סוגי צוואות

אילו סוגי צוואות קיימים?

המשפט הישראלי מכיר ב-4 סוגי צוואות וזאת עפ"י חוק הירושה תשכ"ה 1965:

1. צוואה בכתב יד

מסמך הכתוב בכתב יד וחתום בכתב יד ובא עליו תאריך בכתב יד ואשר מורה מה ייעשה ברכושו של האדם לאחר מותו. מסמך זה הינו צוואה לכל דבר ועניין, שהוא לכאורה הסוג הקל ביותר לעשותו, הוא מסמך שבדך כלל לא ייבדק ע"י עו"ד או אדם הבקיא בחוק, עד לאחר מותו של אדם. רבים הסיכויים כי אם ינסח את המסמך אדם שאינו משפטן, יהיו בו שגיאות רבות שיביאו לפסילת הצוואה, או להסדר חוקי שונה מזה שאליו התכוון המצווה.

סוגי צוואות

 

2. צוואה בעדים

מסמך בכתב הנושא תאריך וחתימת המוריש ועפ"י המסמך באים חתימתם של שני עדים שאין להם קרבה למצווה ולא טובת הנאה כלשהיא ומעידים כי המצווה מבין את הצוואה חתם בפניהם והם זיהו אותו.זו אף צוואה תקפה וזהו הסוג הנפוץ ביותר של צוואה.

 

3. צוואה בפני רשות

אמירה בע"פ בפני אדם מהאנשים המנויים בסעיף 22 לחוק הירושה כגון: שופט, רשם או נוטריון, לגבייה נערך פרוטוקול ואותו שופט או רשם מאשר על פניה כי היא נערכה בפניו. אף זו צוואה.

 

4. צוואה בע"פ או צוואה "שכיב מרע"

מי שרואה עצמו בנסיבות המצדיקות זאת מול פני המוות, "שכיב מרע", ומצווה בפני שני עדים בעל פה, ועדים אלו ערכו זיכרון דברים והפקידו אותו אצל הרשם לענייני ירושה בסמוך ככל האפשר לאמירת הדברים-זוהי צוואה. במקרה זה פוקעת הצוואה כעבור חודש מרגע בו תם האיום על חיי המצווה.

עורך דין דויד לייזר עוסק בדיני צוואות וירושות

צוות משרד עורכי דין דויד לייזר ושו"ת עוסקים בטיפול מקצועי בביצוע והעברת ירושות. נשמח לתאם אתכם פגישה במשרדנו על מנת להבטיח עבורכם את הטיפול משפטי הראוי ביותר בעניינכם.

בקרו אותנו במשרד עו"ד דויד לייזר ושות': בית סילבר, אבא הלל 7, רמת גן 52522 
טלפון: 03-6134430, 03-6133656, 03-6133671, 054-4657432 | פקס: 03-6134450