היטל השבחה

היטל השבחה – מה זה ולמה משמש?

היטל השבחה הוא מס חובה הנדרש מבעלי מקרקעין או מחוכרים לדורות על ידי הוועדה המקומית. ההיטל הוא עבור עליית שווי המקרקעין בעקבות אישורים של תכנית מתאר מקומית או תכנית מפורטת, מתן הקלות או התרת שימוש חורג בנכס. ההנחה היא שבעת מכירת הנכס ירוויח בעל הנכס סכום נוסף בשל עליית הערך שנובעת מהשינוי, ועליו להחזיר את עלויות הפיתוח היחסיות למדינה.

היטל השבחה, עורך דין ונטוריון דויד לייזר

באילו מקרים נידרש לשלם היטל השבחה?

כאשר הועדה המקומית מאשרת תוכנית בנייה, הכוללת תוספת חדר נוסף או סיפוח שטח נוסף למבנה, ערך שווי המקרקעין עולה באופן משמעותי. השבחת הנכס – אישור תוספת לנכס שתעלה את ערכו ולכן המס נקרא "היטל השבחה". האדם שנדרש בתשלום ההיטל הוא בעל המקרקעין ביום מתן האישור לעריכת שינויים בנכס. ניתן לקבוע בהסכם מכירה שהקונה ישלם את ההיטל. ההיטל ישולם ביום מימוש הזכויות, כלומר המועד שבו התקבל היתר הבנייה או התרת השימוש החורג בנכס. גובה ההיטל יהיה מחצית ההשבחה – כלומר מחצים מהסכום שנקבע שייתווסף לערכו של הנכס. גובה ערכה של ההשבחה ייקבע בידי שמאי מקרקעין.

מתי יינתן פטור מתשלום השבחה?

במקרים מסויימים יינתנו היתרים לפטור מלא או חלקי על ידי הועדה המקומית. כאשר הנכס נמצא בשכונה המוגדרת כשכונת שיקום והשימוש בנכס הינו מגורים. כאשר ההשבחה מתבצעת ביישוב שהוכרז לגביו על ידי שר השיכון והבינוי או שר הפנים שהוא ישוב הפטור מתשלום מס השבחה. השבחה המתבצעת במסגרת פינוי בינוי של איזורי שיקום. השבחה המתבצעת במוסד לחינוך, תרבות ,מדע, דת, צדקה, סעד, בריאות או לספורט שהעיסוק שלו אינו למטרת רווח. השבחה במסגרת זכאות של משרד השיכון להשבחת נכס. השבחה לטובת בניית ממ"ד. הרחבה לצורך התאמת נגישות ( מעבר רחב, מעלית וכו).

מעוניינים לבצע שינוי בנכס? רוצים לבדוק מה הזכויות שלכם? משרדנו עוסק בתחום המקרקעין. פנו אלינו לתיאום פגישת ייעוץ והצעת מחיר – 03-6134430 | 054-4657432

Scroll to Top