כיצד לערוך צוואה? המדריך המלא

 כיצד לערוך צוואה?

החלטתם לכתוב צוואה? כיצד לערוך צוואה נכון? זהו צעד נכון ואחראי מאוד אשר ימנע ויכוחים וסכסוכים אפשריים בין היורשים שלכם לאחר שתלכו לעולמכם בשיבה טובה. אז איך כותבים צוואה? ההסבר במדריך הבא.

ניסוח צוואה

כיצד לערוך צוואה, עורך דין דויד לייזרתחילה, הצוואה חייבת להיות מנוסחת בלשון הורשה, ציווי לאחר פטירה. עליכם להתייחס לרכוש הנוכחי הקיים וכן לרכוש העתידי שיהיה ברשותכם ביום הפטירה. בכתיבת הצוואה יש להתאים את הנוסח למצווה הספציפי בצוואה וכן להתייחס בעת כתיבת צוואות לאפשרות של יורש במקום יורש.  כאשר אתם כותבים צוואה היזהרו משימוש בקיצורי מילים בצוואה כגון תבדל"א שליט"א הי"ו וכו'. עליכם להיות ברורים מאוד בכוונות שלכם ולכתוב את הדברים באופן שימנע ויכוחים אפשריים ואי הבנות. הימנעו משימוש בחידודי מילים, פתגמים או ביטויים בכתיבת הצוואה. כינויים כמו אהובתי, בני האהוב וכו' עלולים להתפרש באופן שונה בעת קריאת הצוואה.

כיצד לערוך צוואה ברורה ומדוייקת?

על הצוואה להיות מדויקת וקצרה, ברורה ככל האפשר ובעלת מסרים ברורים, מדויקים ושאינם ניתנים לפרשנות שונה. ישנה חשיבות רבה להקפדה על רישום מדויק של פרטי היורשים או הזוכים עפ"י הצוואה, וכן את החלק שהוא יורש. רשמו כל שם באופן ברור, אם ישנם בני משפחה עם שמות דומים או זהים הקפידו להבהיר במי המדובר. כך גם לגבי פרטי הרכוש שאתם מורישים.

נוכחות עדים בכתיבת צוואה

על העדים הנוכחים בעת חתימת הצוואה לחתום ולאשר בעצמם כי המצווה הצהיר בפניהם שזו צוואתו וחתם בפניהם. אם בחרתם שלו להוריש דבר לאחד מהיורשים הטבעיים שלכם יש לפרט בצוואה מדוע בחרתם להדיר אותו מהצוואה ולא להוריש לו דבר. תוכלו תמיד להתנות את הצוואה בתנאים שונים כגון נישואים, הגעה לגיל מסויים וכו'. למשל, "כאשר הבת תינשא" או "בהגיעו של הבן הבכור לגיל 18" זהו תנאי מפסיק ברור אשר חייב להתקיים בכדי שהצוואה תכנס לתוקפה.

מנהל עיזבון וחלוקת רכוש

בניגוד לדעה הרווחת אין צורך להצהיר בצוואה על צלילות המצווה ועל רצונות החופשי. יש לקבוע מי ירש את הזוכה עפ"י הצוואה במקרה בו הזוכה היורש נפטר לפני המצווה. למשל, אם חלילה אחד מיורשכם הולך לעולמו טרם מותכם עליכם לומר מי ירש את חלקו ברכוש. אי אפשר לשלול מזונות או כתובה באמצעות צוואה. אלו תנאים הנקבעים בחוק ואין בכוחה של צוואה לשנות אותם. גם קביעת מינוי של מנהל עיזבון תלויה באישור ביהמ"ש.

עורך דין דויד לייזר עוסק בדיני צוואות וירושות, כתיבת צוואה והוצאת צו ירושה – לייעוץ ופרטים חייגו עכשיו 03-6134430