חוק גישור חובה

חוק גישור חובה בהליך גירושין

חוק גישור חובה, גישור לפני גירושין
חוק גישור חובה, גישור לפני גירושין

חוק גישור חובה או בשמו הרשמי "החוק להסדר התדיינות בסכסוכי משפחה" נכנס לתוקף בחודש יולי 2016. החוק עומד ליצור שינוי מהותי בדרך בה זוגות מתגרשים במדינת ישראל. בבסיס החוק עומדת המחשבה של המחוקק שלזוגות אשר בוחרים להתגרש עדיף להימנע ממלחמות גירושין מכוערות בבתי המשפט ולכן בכדי למזער או למנוע את המלחמות הללו, החוק מחייב בני זוג אשר פותחים בהליך גירושין לנסות ולהגיע להסכמות בהסכמה בהליך גישור לפני גירושין.

פניה לגישור או ליחידת הסיוע שליד בתי המשפט

לאחר כניסתו של חוק גישור חובה לתוקף בני הזוג אשר מעוניינים להתגרש יתבקשו לבחור באחת מהאפשרויות: פניה למגשר אשר רשום בלשכת המגשרים בישראל ובעזרתו להגיע להסכם גירושין מלא בהסכמה אשר יקבל תוקף משפטי ורשמי מול כל הרשויות הנוגעות בדבר או פניה משותפת לבית המשפט והגשת בקשה ליישוב הסכסוך. הבקשה תעבור ליחידת הסיוע של בתי המשפט אשר מתאמת מפגשים בין המתגרשים לעובדת סוציאלית שתספק מידע על המשך התהליך.

מידע על הליך הגירושין וסיוע להליך גירושין בהסכמה

ביחידת הסיוע של בתי המשפט יספקו לזוג מידע על הליך גירושין וההשפעות שלו על בני הזוג ועל הילדים ושאר חברי המשפחה, יפנו את בני המשפחה לטיפול מתאים בעת הצורך. שם גם יספקו לזוג מידע על הערכאות השונות והדרכים להגיע להסכם גירושים בישראל וכיצד ניתן למזער את הנזקים הרגשיים והכלכליים של הליך הגירושין. לאחר מכן ידרשו בני הזוג לבחור באחת מתוך שלוש אפשרויות: גישור לפני גירושין, טיפול זוגי או גירושין בהסכמה בליווי עורך דין גירושין.