כל מה שצריך לדעת הפטר בהוצאה לפועל

אנשים שהוכרזו כפושטי רגל על-ידי ההוצאה לפועל נדרשים לשלם את חובותיהם לנושים בהתאם ליכולותיהם ובהתאם לתנאים שנקבעו עבורם. בנוסף לתשלום חובם מוטלות עליהם הגבלות נוספות כמו איסור פתיחת עסק וחשבון בנק, איסור יציאה מהארץ ועוד… החל משנת 2015 נכנס לתוקפו "חוק השמיטה" במדינת ישראל. חוק זה נועד למעשה להטיב עם חייבים בהוצאה לפועל שהם מוגבלים באמצעים ומתקשים להתגבר על פשיטת הרגל שחוו. "חוק השמיטה" קיבל את שמו מן המסורת היהודית והוא מבטא ערכים של צדק חברתי ועזרה לחלשים. מה בדיוק אומר החוק ואיך זה קשור לפשיטת רגל? אז ככה: חוק השמיטה מעניק הפטר בהוצאה לפועל לפושטי מסוימים ולמעשה שומט ומבטל את חובותיהם. נשמע טוב מידי בכדי להיות אמיתי? חשוב לציין כי לא מי שהוכרז כפושט רגל יקבל באופן אוטומטי את ההפטר המיוחל, אלא רק מי שעומד בתנאים שנקבעו בחוק.

תנאים לקבלת הפטר בהוצאה לפועל

כפי שציינו לא כל אחד זכאי לקבל הפטר בהוצאה לפועל באופן מידי אלא רק אלו שעומדים בתנאים. ההפטר המיוחל מגיע רק לחייבים שהם מוגבלים באמצעים, כאלה שאין בבעלותם נכס, שחובם אינו עולה על 800,000 ₪, שחוב לנושה אחד אינו עולה על 400,000 ₪, שהם שילמו את מה שנקבע בהסכם פשיטת הרגל בשנים שקדמו לבקשת ההפטר, וכן תנאים נוספים. העיקרון שעומד מאחורי מתן ההפטר הוא שהתשלום שמשלמים החייבים הוא כל-כך נמוך כך שגם ככה אין בו תועלת ולכן נותנים אפשרות לבטל אותו.

קבלת הפטר בהוצאה לפועל

איך מגישים בקשת להפטר?

תהליך הגשת בקשה למתן הפטר אינו מסובך כל-כך אך הוא כרוך בשלבים שונים. חייבים שעומדים בתנאים הכתובים בחוק צריכים לגשת להוצאה לפועל, שם יערכו בדיקה מקיפה ויבחנו האם הם עומדים בתנאים. במידה וכן, עוברים לשלב השני ואז מפרסמים הודעה על התחלתו של התהליך. ההודעה מתפרסמת על מנת שלנושים תהיה הזדמנות לערער על הבקשה ולהביע את התנגדותם אליה. עליהם למצוא סיבות מנומקות לכך ולהגיש את הבקשה תוך עד שלושה חודשים מרגע פרסום ההודעה. במידה ואין ערעורים או התנגדויות שאושרו, יתקבל ההפטר המיוחל והחייב יוכל לפתוח דף חדש ונקי מחובות.

ייעוץ משפטי לקבלת הפטר בהוצאה לפועל

למרות שנדמה לכאורה מהדברים שתיארנו לעיל כי מדובר בתהליך פשוט, לא כך הדבר. בפועל מדובר בהליך בירוקרטי שדורש התמקצעות וידע במערכת המשפט. מסיבה זו, וגם כדי להגדיל את סיכויי ההצלחה של הגשת הבקשה, כדאי להיעזר בשירותי עורך דין מומחה בעל ניסיון בתחום של ייצוג חייבים בהוצאה לפועל. עו"ד דויד לייזר בעל ניסיון רב וסיפורי הצלחה רבים ישמח לעמוד לצדכם לכל אורך התהליך.