משרד עורך דין דויד לייזר ושות'

מהם דיני ירושה

מהם דיני ירושה בישראל?

ישנן שאלות רבות בעניין דיני ירושה. מתי מוציאים צו ירושה? אילו זכויות יש לבן הזוג או בת בעיזבון המוריש? מי היורש החוקי כאשר אין צוואה? מתי מוציאים צו ירושה? במאמר זה נסביר מהם המושגים הכללים בתחום דיני הירושה בישראל.

דיני ירושה הוא תחום במשפט אזרחי . דיני הירושה מטופלים גם בבית דין דתי וגם בבית דין אזרחי. בתחום הירושה בשונה מתחום דיני המשפחה אין שום התנגשות או ניגוד בין בתי הדין וההבדל היחיד בין דיני ירושה אזרחיים לבין דיני ירושה הדתיים הוא רק בדרך בה מחולק הרכוש.

מהם דיני ירושה

 איך מחולקת ירושה?

בחוק הישראלי ישנן שתי דרכים להעברת ירושת אדם לאחר פטירתו ליורשים שלו – ירושה על פי צוואות וירושה על פי דין.

ירושה על פי צוואה היא למעשה הוצאה אל הפועל של הצוואה אותה הותיר הנפטר. האופן בו קבע המוריש את חלוקת העיזבון הוא יהיה האופן בו יחולק העיזבון בפועל.

ירושה על פי דין היא למעשה יישום של צו ירושה וחלוקת העיזבון על פי החוק הישראלי באמצעות צו ירושה.

מה זה צו ירושה?

צו ירושה הוא צו משפטי המפרט מה חלקם של היורשים השונים בעיזבונו של הנפטר על פי החוקכלומר מה יקבל כל יורש מתוך העיזבון כולו. צו ירושה מאפשר העברת נכסים, זכויות וכספים הרשומים על שם המוריש אל היורשים החוקיים.
בהעדר צוואה, על ידי הגשת בקשה להוצאת צו ירושה ובמקרה כזה יחולק הרכוש לפי חוק הירושה.

איך מוציאים צו ירושה?

בהעדר צוואה יש להגיש בשקה להוצאת צו ירושה אצל רשם לענייני ירושה, אשר בודק במשרדי האפוטרופוס הכללי האם נערכה והושארה צוואה אצל רשם הירושות או האם כבר הוצא צו ירושה. במידה ולא נערכה צוואה ולא נדרש צו ירושה יפרסם רשם הירושות מודעה בעיתון כדי לאפשר לאנשים שמאמינים שהם זכאים לחלק מן הירושה להגיש התנגדות תוך שבועיים.

היורשים החוקיים הם בן או בת זוג של המוריש בעת פטירתו וכן ילדיו של המוריש וצאצאיהם, הוריו והורי הוריו במידה וחיים. זכויותיו של בן הזוג בירושה כוללים רכוש המוגדר "מיטלטלין"- כלומר כל רכוש שהוא נייד כולל כלי רכב אם היה במשק הבית וכן חצי מהעיזבון. במידה ולא נערך הסכם צוואה אך נערך הסכם ממון בעבר החלק בעיזבון יקבע לפי הסכם הממון.