עיקול צד ג בהוצאה לפועל

עיקול צד ג בהוצאה לפועל

אודות עיקול צד ג בהוצאה לפועל

לצד עיקול של נכסים וכספים שנמצאים ברשות החייב, יכול רשם ההוצאה לפועל על דעת עצמו או בעקבות בקשה של נושים, להוציא צו עיקול לנכסים שנמצאים אצל צד ג' כגון בנק, חברת ביטוח, חנות, בית השקעות וכדומה. במידה ומדובר בבקשה של זוכה, עליו להפנות אותה ללשכת ההוצאה לפועל וזאת רק אם כבר ישנה אזהרה שנמסרה לחייב והוא אינו עומד בצו התשלומים.

לאחר שיצא צו העיקול ונשלח את הצד השלישי, עליו למלא את דרישות ההוצאה לפועל ולהעביר אליה את הנכסים ו/או הכספים האמורים בצו – שיכול לחול על כלל הנכסים שאצל הצד השלישי או על חלקם. המועד יהיה בהתאם לתקנות ולפי האמור בצו, תוך התחשבות במועדים שונים, למשל פקיעת תוכנית חיסכון בבנק.

האם ניתן לעקל את כל הנכסים?

עיקול צד ג בהוצאה לפועל יכול לחול על שורה ארוכה של נכסים פיזיים וכספים, לרבות תוכניות חיסכון, תכשיטים ושאר חפצי ערך. יחד עם זאת, קיימים נכסים המצויים אצל צד ג' שאותם אי אפשר לעקל – למשל ישנו חלק מסוים מהמשכורת הנחוץ למחייתו של החייב שאותו לא ניתן לעקל עד לסכום מסוים. גם לא ניתן כספים שמגיעים לחייב שאיננו עובד עד לרף מסוים, ואי אפשר לעקל מענק עבודה הנקרא מס הכנסה שלילי. בנוסף לכך, אי אפשר לעקל קצבה או גמלה מהמוסד לביטוח לאומי, לא ניתן לעקל כספים ממשרד הבינוי והשיכון לצורך סיוע בתשלום שכר דירה, משכורות המגיעות מצה"ל לחיילים בקבע, כספי קופת גמל מסוגים מסוימים, פיצויים שונים הקשורים לפוליסות בריאות, ועוד.

ביטול של העיקולים

אין ספק כי עיקול צד ג בהוצאה לפועל מהווה מכה לא פשוטה ועלול לגרור השלכות מהותיות. מסיבה זו חשוב לפעול במהירות לביטול העיקולים בדרכים של הסדרת חוב, בבקשת צו כינוס, בהליכי פשיטת רגל ובפניות אל לשכת ההוצאה לפועל. עוד חשוב לזכור כי לכל צעד כזה עשויות להיות השלכות מהותיות על המשך ההליכים והדרישות מהחייב, ולכן יש לבצע את ההליכים באופן מושכל וזהיר. במידה ומחליטים לפנות אל לשכת ההוצאה לפועל יש למלא את טופס 214 ולמלא את הסעיף הרלוונטי, ולצרף אליו נימוקים ברורים ומפורטים באשר לבקשת הביטול (למשל אופי הפגיעה בחייב ובתלויים בו). כמו כן, יש לצרף מסמכים המאמתים ותומכים בטענות. מכאן והלאה רשם ההוצאה לפועל יבחן את הבקשה ועשוי להורות למשל על עיכוב או ביטול, אך גם לדחות את הבקשה ובמקרה כזה ישנה אפשרות לערער לבית המשפט.

לפרטים נוספים וקביעת פגישה

משרדנו מתמחה בכל הקשור אל ההוצאה לפועל. לפרטים נוספים על עיקול צד ג בהוצאה לפועל ולקביעת פגישת ייעוץ עם עורך דין הבקיא בנושא, הנכם מוזמנים לפנות אל משרד עורכי הדין דויד לייזר ושות' בטלפונים 03-6134430 ו- 03-6133656.